Kontakt

Zde můžete najít mé kontaktní informace, odkazy na sociální sítě (které jsem ale v roce 2022 přestal využívat), a také se ponořit do mé profesní historie a vývoje. V roce 2023 slavím třicet let nezávislé kariéry v oboru. Toto jubileum představuje tři dekády zkušeností a učení, a jsem přesvědčen, že mé nabyté dovednosti a znalosti se odrážejí v kvalitě mé práce.

Vladimír KlausIng. Vladimír Klaus
Digitalizace firemních procesů
Terezínská 701/4
190 00  Praha 9 - Prosek
IČ: 61842257 (Zapsán v živnostenském rejstříku na Úřadu městské části Praha 18)
Tel: 604 272 554 (na neznámá čísla nereaguji - napište mi prosím nejprve e-mail nebo SMS)
E-mail: vklaus (zavinac) audrey.cz
Web: www.audrey.cz

Vladimír Klaus Blog Na volné noze LinkedIn YouTube Facebook Twitter

Podívejte se na kompletní grafický přehled mé práce...

Co znamená AUDREY software

Označení AUDREY software bylo od začátku mého fungování myšleno jako název firmy, a to již v roce 1993 při přípravě diplomové práce, kdy vznikla moje první aplikace pod hlavičkou AUDREY. Později, v roce 1994, při zakládání živnostenského listu jsem si toto mohl dát alespoň jako dovětek, tedy oficiálně jsem podnikal jako Ing. Vladimír Klaus - AUDREY software. To už bohužel delší dobu není možné, ale označení firmy zachovávám i nadále a nyní k tomu přistupuji jako ke značce. Mé aplikace jsou tedy vždy označeny jako od "AUDREY software", stejně tak můj primární firemní web (tedy tento) zachovává toto jméno/označení.

Něco málo z historie

Po úspěčném dokončení diplomové práce i státnicích jsem připravoval další aplikace, jako např. Datmat 1.0, což byl databázový systém na evidenci materiálu nebo AFY 1.2 pro vytváření zakázek. Vše bylo vytvářeno v Borland Turbo Pascal 7.0 v grafickém prostředí, za použití rozšíření Turbo Vision.

V roce 1994 jsem začal pracovat pro společnost Agentura Modré stránky a Dr. LANG group. Podílel jsem se na řadě výukových, multimediálních a prezentačních titulů na CD-ROM (první fulltextová multimediální encyklopedie Evropané, Modré stránky na CD-ROM, Státy a jejich představitelé, Filmoví herci současnosti atd.). Poté jsem pokračoval v práci pro společnost LANGMaster (dříve Dr. LANG group) na dalších výukových CD-ROM zaměřených na jazyky, ale především na kompletní přípravě produktů pro výuku předmětů na ZŠ/SŠ, uvedených pod názvem ŠKOLA hrou. Ty jsem později lokalizoval do slovenštiny.

Počátkem roku 2001 jsem začal měnit zaměření firmy a díky tomu i realizovat významnější zakázky pro Nakladatelství Prometheus, Kartografii Praha a později také pro Ottovo nakladatelství. Vznikla tak řada zajímavých fulltextových encyklopedií na CD-ROM a několik Redakčních systémů. Neméně plodná byla také spolupráce se společností Anopress IT, pro kterou jsem připravoval více něž 40 aplikací, v čele s vlajkovou lodí - Informační servis Anopress - na zpracování elektronického monitoringu tisku. Okolo roku 2002 jsem také začal publikovat řadu odborných článků na téma digitální fotografie na serveru Grafika.cz a dále tak rozšiřoval portofolio nabízených služeb. Do tohoto období spadá i rozšíření firmy o řadu externích spolupracovníků, kteří mi s projekty pomáhají.

Další zásadnější změna přišla v roce 2011, kdy jsem začal používat ASP.NET pro webové projekty. Novější projekty jsou všechny již tvořené ve Visual Studiu, napojené na SQL Server databázi, využívající jQuery a především jsou realizované s ohledem na responzivní design. U desktopových aplikací jsem se posunul k Delphi 10.3 Rio a tvorbě složitějších aplikací. V neposlední řadě jsem napsal 3 příručky týkající se SQL a Photoshopu, založil řadu blogů a publikoval velké množství odborných článků a recenzí, které jsou nyní sjednoceny na svém blogu.

Velkou změnu přinesl rok 2022, resp. 2023 a tou je umělá inteligence. Začal jsem ji využívat poměrně intenzivně a na řadě míst. Klasické ChatGPT 3.5/4.0 pro v podstatě už každodenní práci, konzultaci problémů, získání návrhů, textací apod. Pak je to Github Copilot, který se skvěle prolne s Visual Studiem a nabízí neuvěřitelné zproduktivnění práce, návrh kódu, komentářů apod. No a na vrcholu pak stojí přímo programování proti OpenAI API, což přináší neuvěřitelné možnosti, ale také lepší pochopení jazykových modelů a všeho okolo. Nesmím ale zapomenout ani na DeepL, stále lepší automatické překlady YouTube videí. Posunul jsem se i v technologiích, nové Delphi, intenzivní používání TypeScriptu, nebo třeba zařazení vynikajícího systému Canva do přípravy prezentací a dalších materiálů.

Rozhovor s Jiřím Rosteckým, 2016

V červnu 2016 mě zpovídal Jiří Rostecký z Mladého podnikatele. Skvělý zážitek s řadou postřehů...

Vladimír Klaus: Jak podnikat na volné noze 23 let?

Rozhovor s Jiřím Rosteckým, 2020

V roce 2020 přisvištěl Koronavirus a v dubnu téhož roku jsem si povídal s Jirkou Rosteckým o krizích a dalších aspektech podnikání na volné noze v horších časech

Vladimír Klaus: Podnikání na volné noze, sociální vazby, zvládání krize

Odborné znalosti

Dlouhodobě se snažím kompletně pokrývat celou IT oblast, od programování na zakázku, přes hardware až po konzultace z oboru. Mezi moje odborné znalosti a zkušenosti patří:

  • Státní zkoušky na ČVUT-FEL (software/hardware)
  • Výborné znalosti informačních technologií, přehled o celé oblasti software/hardware
  • Více než 30 let programování v Delphi (Pascal) - multimediální a fulltextové technologie, databázové aplikace, programy na práci s grafikou a zvukem ...
  • Tvorba webových aplikací v MS Visual Studiu a ASP.NET, dříve Macromedia Dreamweaver apod.
  • Více než 25 let programování veškerých aplikaci z řady Microsoft Office (Word, Excel, Outlook, Access, Project ...) a práce s nimi
  • Téměř 25 let práce s databázemi MS Access, MS SQL Server, PostgreSQL, dříve dBase, Paradox apod.
  • Více než 20 let fotopraxe - digitální zrcadlovka, zpracování ve Photoshopu, příprava k tisku
  • Programování grafických programů Adobe Photoshop, CorelDRAW a práce s nimi
  • Instalace počítačů, zálohovací systémy a aplikace ...